Producenci
Paczkomaty InPost
Paczkomaty InPost

Balanser ładowania - czyli jak zbudować bank energii dla fotowoltaicznego systemu off-grid

0
Balanser ładowania - czyli jak zbudować bank energii dla fotowoltaicznego systemu off-grid

Co to jest balanser ładowania akumulatorów i do czego służy. Czy można samodzielnie zbudować bank energii. Czy systemy fotowoltaiki off-grid wymagają budowy magazynów energii. Odpowiedzi znajdziesz w poniższym materiale. Zapraszam do lektury.

Budowa banku energii - na co zwrócić szczególną uwagę

Aby zbudować bank energii dla systemu fotowoltaicznego off-grid, należy wziąć pod uwagę kilka czynników.

  • Po pierwsze, należy obliczyć maksymalną moc fotowoltaiczną, jaką może uzyskać system. 
  • Po drugie, należy określić, zapas energii na wypadek braku promieni słonecznych do ładowania akumulatorów.
  • Po trzecie, należy obliczyć pojemność akumulatora lub banku akumulatorów do przechowywania energii elektrycznej.
  • Po czwarte, trzeba dobrać optymalny inwerter solarny do konwersji energii.

 

Najważniejszym elementem systemu fotowoltaicznego jest inwerter, który przetwarza energię elektryczną z paneli słonecznych na prąd o napięciu 230 V 50 Hz AC. Wybór inwertera powinien być uzależniony od mocy paneli PV oraz spodziewanego poboru energii elektrycznej. Przy doborze inwertera warto też zwrócić uwagę na funkcje dodatkowe, takie jak możliwość podłączenia do Internetu i monitoringu pracy instalacji.

 

Do banku energii należy wybrać inwerter o mocy odpowiedniej do mocy paneli PV. Jeżeli nie planujemy korzystać z dodatkowych funkcji, to możemy wybrać inwerter o niższej mocy. 

Do czego służy balanser ładowania akumulatorów w systemie off-grid

Bank energii zbudowany z dwóch akumulatorów potrzebuje balansera ładowania. Balansery są często używane w magazynach energii. Dzięki nim akumulatory ładowane są w sposób optymalny. Nie zachodzi wtedy ryzyko gazowania elektrolitu lub zasiarczenia elektrod. Balanser utrzymuje równowagę między elektrodami akumulatorów. Pomaga zmniejszyć ryzyko uszkodzenia akumulatorów i zwiększają ich żywotność. 

 

Zasada działania balansera ładowania jest stosunkowo prosta. Za jego pośrednictwem łączy się szeregowo dwa akumulatory, tworząc bank energii. Balanser mierzy napięcie jednocześnie w obu akumulatorach. Po określeniu średniej wartości napięcia przesyła prąd z akumulatora o wyższym potencjale do tego słabszego, aż do wyrównania potencjałów.

 

Magazyn energii zbudowany z dwóch akumulatorów o napięciu 12 V tworzy układ o napięciu roboczym 24 V. Z trzech akumulatorów połączonych szeregowo uzyskamy napięcie 36 V i tak dalej. Jeśli chcemy korzystać z prądu 230 V konieczny będzie dobór odpowiedniej przetwornicy napięcia.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl