Opcje przeglądania

Opcje przeglądania

Cena
  • od
    do

Przetwornica 12V na 230V, znana również jako inwerter lub przetwornica napięcia, to urządzenie elektryczne, które zmienia napięcie prądu stałego (12 woltów) na napięcie prądu zmiennego (230 woltów). Jest to przydatne urządzenie, zwłaszcza w sytuacjach, gdzie nie ma dostępu do standardowego zasilania sieciowego, a konieczne jest zasilanie urządzeń wymagających napięcia przemiennego, takich jak sprzęt AGD, elektronika czy narzędzia.

Przetwornice 12V do 230V

AZO Digital Samochodowa przetwornica napięcia 12 VDC / 230 VAC IPS-1200 1200W AZO Digital Samochodowa przetwornica napięcia 12 VDC / 230 VAC IPS-1200 1200W
Producent: AZO Digital
Cena:

219,99 zł

Cena regularna: 230,99 zł

Najniższa cena: 230,99 zł
szt.
zobacz więcej
  • promocja

Przetwornica samochodowa – czym się kierować przy jej zakupie

Przetwornice są niezastąpionym elementem wyposażenia osób spędzających czas w podróży. Pozwalają na mobilne wykorzystanie urządzeń do tej pory uważanych za stacjonarne z uwagi na konieczność zasilania ich prądem o napięciu 230 V. Doskonale sprawdzają się w sytuacjach awaryjnych w domu. Przetwornice napięcia – do czego właściwie służą i jak wybrać właściwą do własnych potrzeb?

Co to jest przetwornica samochodowa 12V– 230V i jak działa

Przetwornica samochodowa to urządzenie umożliwiające zamianę prądu stałego 12 V lub 24 V z instalacji samochodu na prąd zmienny o napięciu 230 V. Dzięki temu, na przykład w podróży, skorzystać możemy z laptopa, telewizora, czy lodówki. Dzięki temu stają się standardowym wyposażeniem samochodów ciężarowych, kamperów i przyczep kempingowych oraz łodzi i jachtów. Coraz częściej stają się także częścią systemów podtrzymywania napięcia w naszych domach. W sytuacji zaniku zasilania w domowej sieci elektrycznej wybór przetwornicy 12V-230V na awaryjne źródło zasilania pozwala na dalszą pracę komputerów, lodówek, pomp centralnego ogrzewania i innych urządzeń uznawanych za kluczowe dla użytkownika.

Jak dobrać odpowiednią moc – przetwornica 12V – 230V sinusoidalna

Kiedy wiemy, jakich urządzeń będziemy używać, możemy obliczyć dobór mocy do zapotrzebowania. Sumujemy moc wszystkich urządzeń, dodajemy do tego około 25% rezerwy. W wyniku otrzymujemy przybliżoną moc przetwornicy. Inny parametr, na jaki musimy zwrócić uwagę, to pojemność akumulatora, z którego będziemy zasilać przetwornicę. Może to być np. przetwornica 12V-230V 1000W, 2000W lub 4000W. W tym wypadku obliczenie zapotrzebowania polega na podzieleniu mocy przetwornicy przez pojemność akumulatora. Otrzymany wynik to natężenie prądu pobieranego w czasie jednej godziny pracy urządzenia. Czasami moc prądnicy podawana jest w woltoamperach (VA). To tak zwana moc pozorna, w szczególnych przypadkach oznacza moc czynną prądnicy, wyrażoną w watach (W).

Rodzaje przetwornic samochodowych

Istnieje kilka sposobów podziału przetwornic samochodowych. Najpopularniejszy z nich dotyczy charakterystyki wytwarzanego prądu.

Przetwornice samochodowe z sinusem modyfikowanym

Są tańszym wyborem, ale są idealnym źródłem zasilania sprzętu komputerowego, ładowarek lub żarówek. Wykres generowanego przez nie prądu przybiera kształt aproksymowanej sinusoidy. Prościej mówiąc, na oscylatorze wykres taki przybiera kształt zbliżony do prostokątnego. Oznacza to, że nie jest on identyczny z prądem pobieranym z sieci energetycznej. 

Przetwornice samochodowe z czystym sinusem

Silniki indukcyjne, pompy, klimatyzatory, telewizory, lodówki, kotły CO –  muszą być wyposażone w przetwornice z czystym, lub inaczej pełnym sinusem. Przetwornice z pełnym sinusem generują taki sam prąd jak ten w domowym gniazdku. Przetwornice takie są droższe, ale prąd otrzymywany jest identyczny z tym, który pobieramy z sieci energetycznej. 

Do prawidłowego działania sprzętu o wyższej mocy, jak choćby telewizory czy lodówki, polecamy przetwornicę 12v 230v o większej mocy, na przykład 4000W. W sytuacji natomiast, gdy planujesz zasilać urządzenia o mniejszym zapotrzebowaniu na prąd, wystarczy przetwornica o mniejszej mocy, jak przetwornica 12v 230v 1000w. Zapraszamy również do odwiedzenia naszego sklepu z fotowoltaiką, gdzie oferujemy największy wybór przetwornic napięcia na rynku. Można tam znaleźć różne modele, zaczynając od przetwornic 24V do 230V, a kończąc na wyspecjalizowanych reduktorach napięcia. Zapraszamy!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl