Producenci
Paczkomaty InPost
Paczkomaty InPost

Do czego służy przetwornica napięcia — poradnik dla początkujących

0
Do czego służy przetwornica napięcia — poradnik dla początkujących

Niewielkie urządzenie, dzięki któremu w dalekiej podróży możemy poczuć niezależność energetyczną. Przetwornica samochodowa z łatwością zmienia prąd stały z akumulatora na prąd zmienny o napięciu 230 V. Przeczytaj ten krótki poradnik, a wybór przetwornicy napięcia stanie się dla Ciebie dziecinnie łatwy!

Co to jest i jak działa przetwornica napięcia

Przetwornica napięcia jest małym, przenośnym urządzeniem, które służy do zmiany napięcia na inne. Można je stosować w różnych sytuacjach. Najbardziej popularne jest zastosowanie mobilne — w samochodzie, łodzi, przyczepie kempingowej itp. Przetwornica podłączona do samochodowej instalacji elektrycznej zamienia prąd stały 12 V na zmienny o napięciu 230 V. Dzięki temu zasilisz urządzenia, które normalnie mogłyby pracować tylko w sieci domowej 230 V.

W sklepie solar13.pl dostępne są przetwornice o mocy od kilkudziesięciu do kilku tysięcy watów. Najpopularniejsze modele to te o mocy 400-800 W. Do takiej przetwornicy z powodzeniem podłączysz zasilacz laptopa lub ładowarkę telefonu komórkowego. Dzięki stosunkowo niskiej mocy jest odpowiednia do zastosowań mobilnych i nie obciąża nadmiernie akumulatora pojazdu.

Jaką przetwornicę napięcia wybrać

Samochodowa przetwornica napięcia może być wykonana na dwa sposoby. Pierwszy to tak zwany sinus czysty. Przetwornica taka jest bardziej rozbudowana i droższa w produkcji. Drugi to urządzenie z sinusem modyfikowanym. Przetwornica taka ma prostszą budowę i jest tańsza w produkcji.

Oba typy przetwornic mają swoje wady i zalety. Dobór odpowiedniego typu urządzenia zależy od naszych potrzeb i oczekiwań. Jeśli nie zamierzasz używać urządzeń z silnikiem indukcyjnym, oświetlenia oraz sprzętu audio i TV wykorzystującego technologię LED — wystarczy Ci przetwornica z modyfikowanym sinusem. Jeśli Twoje wymagania są wyższe, kup przetwornicę "produkującą" czystą sinusoidę.

Dobra przetwornica napięcia powinna być wyposażona w zabezpieczenia. Ich celem jest ochrona nie tylko użytkownika, ale i samego urządzenia. Dlatego wybierając odpowiedni dla Siebie model przetwornicy, zadbaj o to, aby posiadał on:

  • zabezpieczenie przeciążeniowe
  • zabezpieczenia zwarciowe
  • zabezpieczenie termiczne
  • zabezpieczenie nadnapięciowe

W modelach o większej mocy coraz częściej pojawiają się dwa gniazda 230 V. Standardem jest też gniazdo USB. Zwróć również uwagę na deklarowaną przez producenta sprawność przetwornicy napięcia. Powinna być ona jak największa i osiągać wartość powyżej 90%.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl