Postępujące zmiany w prawie oraz dążenie do osiągnięcia niskoemisyjności skłania coraz częściej prosumentów do decyzji o uzupełnieniu swojej instalacji fotowoltaicznej o moduł magazynu energii. Jeśli chcesz poznać wady i zalety banku energii lub ciekawi cię sposób działania takiej instalacji - zapraszam do lektury!
Wady i zalety budowy instalacji fotowoltaicznych z bankiem energii
Zaletą systemów solarnych "off-grid" jest możliwość podłączenia i ładowania własnego banku energii. Nadwyżka produkowanej przez system energii nie jest nigdzie odprowadzana. Nie tracimy 20% za jej "przechowanie" jak w przypadku systemów "on-grid" zsynchronizowanych z siecią energetyczną. Porównanie systemów “off-grid i “on-grid” znajdziesz tutaj.
Aby osiągnąć stan niezależności, musisz jednak posiadać własny magazyn energii, czyli akumulatory przechowujące energię elektryczną. W dzisiejszym artykule postaram się odpowiedzieć na pytanie: co to jest magazyn energii i jak działa w systemach solarnych?
Zanim jednak przejdziemy do meritum, kilka słów o kosztach instalacji fotowoltaicznych z bankami energii. Cena zakupu magazynu energii to wydatek od 6 do 20 tysięcy złotych, więc nie jest to rozwiązanie dla każdego. Do tego dochodzi koszt instalacji i eksploatacji. Plusem jest produkcja i magazynowanie i możliwość spożytkowania 100% własnej energii, bez ponoszenia jakichkolwiek opłat.
Niektórzy twierdzą, że jest to rozwiązanie dobre, tylko wobec braku możliwości podłączenia się do sieci elektroenergetycznej. A druga kwestia, to konieczność posiadania akumulatorów o odpowiedniej pojemności, aby mogły pomieścić całą wyprodukowaną energię. Szczególnie drugi argument powoli traci na znaczeniu. O tym, jak dobrać akumulator do zestawu solarnego, przeczytasz w tym artykule.
Jeśli masz odpowiednie warunki techniczne oraz niezbędne środki, nie wahaj się!. Prędzej czy później polityka OZE wymusi na prosumentach obowiązek magazynowania energii wytwarzanej z paneli słonecznych. W podjęciu decyzji może pomóc dofinansowanie przyznawane w ramach programu Mój Prąd na budowę instalacji fotowoltaicznych z magazynami energii.
Balanser ładowania akumulatorów - jak działa i do czego służy
Balanser ładowania akumulatorów jest przyrządem służącym do monitorowania stanu naładowania poszczególnych ogniw w szeregowo połączonych akumulatorach. Balanser sprawdza napięcie obu akumulatorów i uśrednia je, a następnie nadwyżkę energii przesyła do akumulatora słabszego. W ten sposób oba akumulatory mają takie samo napięcie i żywotność. Jego podstawowa funkcja polega na regulowaniu prądu ładowania tak, aby każde z ogniw było równomiernie naładowane.
Dzięki temu możliwe jest zapobieganie przeładowaniu lub nadmiernemu rozładowaniu akumulatorów, które mogłoby skutkować ich uszkodzeniem. W pierwszym przypadku doszłoby do gwałtownego gazowania, a w drugim do zasiarczenia akumulatora. W praktyce oznacza to, że można byłoby je na nowo użyć dopiero po kilku tygodniach.
Jeśli zachodzi konieczność rozbudowy banku energii, balansery montuje się pomiędzy każdą następną parą akumulatorów. Pamiętaj jednak, że po dołożeniu kolejnego akumulatora do magazynu, wartość napięcia w układzie szeregowym rośnie o kolejne 12 Volt.
Na co zwrócić uwagę przed zakupem magazynu energii do instalacji fotowoltaicznej
Dotychczasowe rozwiązania pozwalały na gromadzenie energii w sieci energetycznej i odebranie jej części, kiedy fotowoltaika nie działa najsprawniej. Skutek był taki, że w zimie gwałtownie wzrastało zapotrzebowanie na energię. To prosumenci chcieli odebrać swoją nadprodukcję z miesięcy letnich.
Wprowadzone w kwietniu 2022 roku zmiany przepisów mają "zachęcać" prosumentów do gromadzenia i magazynowania wytworzonej energii. Takie wykorzystanie instalacji fotowoltaicznej wydaje się być najefektywniejszym rozwiązaniem. Magazyny energii mają dodatkowo ograniczyć nieprzewidywalność produkcji, jaka występuje w fotowoltaice.
Jak zatem działa magazyn energii. Najprościej rzecz ujmując, jest to zestaw kilku akumulatorów połączonych balanserami, których zadaniem jest magazynowanie prądu niewykorzystanego na bieżąco na własne potrzeby. Nadwyżka energii jest zużywana w godzinach nocnych. Jeśli zapotrzebowanie jest większe od możliwości banku energii, następuje pobór prądu z sieci. Przy dobrze zaprojektowanych systemach jest to raczej przypadek rzadki. Wyjątkiem są tu miesiące zimowe i dłuższe okresy niepogody.
Magazyn energii zbudowany jest zazwyczaj na bazie akumulatorów:
- Kwasowo-ołowiowych
- AGM lub Żelowych
- Litowo-jonowych
- Litowo-żelowo-fosforanowych
Te ostatnie wykazują się licznymi zaletami. Są bezpieczne dla środowiska, posiadają możliwość głębokiego rozładowania, a ich sprawność sięga nawet 90%.
Wybierając magazyn energii do swojej fotowoltaiki, pamiętaj o typowych parametrach akumulatorów, takich jak: pojemność, ilość cykli oraz głębokość rozładowania.