Producenci
Paczkomaty InPost
Paczkomaty InPost

Fotowoltaika na działce — czyli jak zbudować zestaw solarny na własny użytek

0
Fotowoltaika na działce — czyli jak zbudować zestaw solarny na własny użytek

Działki i dachy domków letniskowych doskonale nadają się do montażu paneli fotowoltaicznych. Warto jednak wiedzieć, jak taki zestaw solarny dopasować do swoich potrzeb i z jakich elementów powinien się on składać. Aby się tego dowiedzieć — przeczytaj ten krótki poradnik.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze elementów zestawu do fotowoltaiki

Pierwszym krokiem będzie ustalenie, ile energii elektrycznej faktycznie potrzebujemy. Jest to istotne, ponieważ będziemy chcieli mieć pewność, że nasz zestaw solarny spełni nasze oczekiwania. Następnym krokiem jest dokonanie pomiaru naszej działki lub dachu. Potrzebujemy wiedzieć, ile mamy miejsca na instalację paneli słonecznych. Dopiero wtedy możemy przystąpić do wyboru odpowiedniego zestawu solarnego.

 

Na rynku jest wiele ofert, dlatego warto porównać je ze sobą. Należy pamiętać, że elektrownia słoneczna to inwestycja na lata. Dlatego warto wybrać taki zestaw, który będzie nam służył przez długi czas i będzie efektywny. Pamiętajmy też o tym, że musimy dopasować go do naszych potrzeb i możliwości. Najpopularniejszą metodą pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych jest fotowoltaika.

 

W przypadku działek i domków letniskowych najlepszym rozwiązaniem będzie instalacja off-grid. W takim przypadku fotowoltaika nie wymaga żadnych pozwoleń i zgłoszeń. No i można ją zamontować samodzielnie. Niewielka produkcja energii elektrycznej wystarczy na podgrzanie wody i uruchomienie kilku urządzeń elektrycznych. Jej zakup może okazać się niejednokrotnie tańszy od budowy przyłącza do sieci energetycznej.

 

Dobrze jest wyposażyć taką instalację w akumulatory magazynujące nadwyżkę energii. Będzie ona wykorzystywana w pochmurne i deszczowe dni oraz po zachodzie słońca. Więcej wiadomości na temat akumulatorów w systemach solarnych znajdziesz na naszym blogu.

 

Jeśli masz już przyłącze, a chcesz jedynie ograniczyć wydatki za prąd, doskonałym rozwiązaniem będzie zestaw solarny z hybrydowym inwerterem solarnym. Zestaw ten współpracuje z panelami słonecznymi, akumulatorami oraz zewnętrzną siecią zasilania. Właściciele takich zestawów solarnych nie wiedzą co to przerwy w dostawie prądu.

Czy można samodzielnie zamontować zestaw solarny off-grid

Jak najbardziej. Jeśli jesteś majsterkowiczem, to nie powinno być problemu. Jeśli nie jesteś pewien siebie, możesz poprosić o pomoc elektryka lub innego fachowca. W odróżnieniu od systemów zintegrowanych z siecią energetyczną zestaw off-grid nie wymaga uprawnień OZE UDT od montera instalacji oraz zgłoszenia i zgody zakładu energetycznego.

 

Kiedy panele fotowoltaiczne znajdą się już na dachu, a pozostałe moduły systemu wewnątrz budynku — pozostaje tylko ich połączenie. Zazwyczaj w zestawie dostępne są niezbędne do tego akcesoria.

 

A potem pozostaje już tylko satysfakcja z dobrze wykonanej pracy i radość z oszczędności.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl