SOLAR13
Koszyk
Zamknij
Kontynuuj zakupy ZAMAWIAM
suma: 0,00 zł
Ulubione produkty
Lista ulubionych jest pusta.

Wybierz coś dla siebie z naszej aktualnej oferty lub zaloguj się, aby przywrócić dodane produkty do listy z poprzedniej sesji.

Szukaj
Menu

Jak wykryć, sprawdzić i naprawić uszkodzony panel fotowoltaiczny

Żywotność paneli fotowoltaicznych

Deklarowana przez producentów żywotność paneli fotowoltaicznych to 15-25 lat. Jest to gwarancja na sprawność paneli fotowoltaicznych, czyli tzw. uzysk. Z czasem panele słoneczne tracą część swojej mocy, co powoduje zmniejszenie oddawanej mocy. W przypadku większości producentów gwarancja polega na tym, że po określonym czasie (np. 25 lat) wydajność ogniw fotowoltaicznych nie będzie niższa niż 80%. Dodatkowo większość producentów paneli fotowoltaicznych daje około 5-10 lat gwarancji na działanie paneli tj. na wady występujące w panelach takie jak mikrouszkodzenia, hot spot (gorące punkty), wady montażowe i inne. Jak jednak wykryć, sprawdzić i naprawić uszkodzony panel? Omówimy to w tym artykule

Awarie i wady przedwczesne

W procesie produkcyjnym panele słoneczne są poddawane wielu rygorystycznym testom przez specjalistyczne testery paneli. Ma to wykluczyć takie błędy jak hot spot, czyli tzw. gorące punkty, rysy szkła, nieprawidłowy montaż ścieżek, a także inne uszkodzenia fotowoltaiczne. Są to tzw. awarie przedwczesne. W przeważającej części przypadków są one wyłapywane jeszcze na etapie produkcji lub kontroli jakości. Może się jednak zdarzyć, że taki panel fotowoltaiczny trafi do sprzedaży, jego występowanie będzie obniżać efektywność działania całej instalacji fotowoltaicznej. W jaki sposób wykryć te uszkodzenia? W większości będzie je widać już po podłączeniu instalacji fotowoltaicznej. Montaż paneli przez fachowców pozwoli szybko wyłapać takie błędy i uszkodzony panel zostanie wyeliminowany, przez co nie narazimy się na dalsze uszkodzenia. Podczas samodzielnego montażu instalacji należy przestrzegać wszelkich norm i działać z głową.

Uszkodzenie paneli wynikające ze zużycia

Naturalnym zjawiskiem podczas pracy instalacji fotowoltaicznej, niezależnie czy jest to instalacja ongrid, hybrydowa instalacja czy też instalacja do grzania wody użytkowej, jest jej zużycie. Czym innym jednak jest naturalne zużycie, a czymś innym uszkodzenie paneli. Wady występujące podczas działania paneli to m.in. ślimacze ścieżki, hot spot, zanieczyszczenie modułów, rysy szkła, mikropęknięcia. Jak można je samemu wykryć? Najprostszym sposobem jest regularne sprawdzanie wydajności całej instalacji fotowoltaicznej. Jeśli wydajność ogniw fotowoltaicznych jest taka jak w założonym projekcie i podczas uruchomienia, zaraz po montażu instalacji, można przyjąć, że nie doszło do uszkodzenia instalacji i nie ma żadnych większych wad występujących w żadnym panelu fotowoltaicznym. Jeśli jednak jest jakiś uszkodzony panel, cała instalacja zacznie pracować z obniżoną wydajnością.

Hot spot

Hot spoty są to tzw. gorące punkty, wynikające z mikrouszkodzenia paneli fotowoltaicznych. Jest to punkt na panelu, który będzie się nagrzewał dużo bardziej niż pozostałe miejsca modułu. Szczególnie widoczne będzie to w miejscach zacienienia - tam bowiem znacząco wzrasta rezystancja. Taki hot spot może nagrzewać się do niezwykle wysokich temperatur, nawet powyżej 200 stopni Celsjusza.

Rys. 1. Rozkład temperatury w hot spocie,

Żródło: Shifeng Deng, ScienceDircet Energy Procedia, 2017 - Research on hot spot risk for high-efficiency solar module

Jak wykryć panele słoneczne, na których jest gorący punkt? Z pomocą może nam przyjść kamera termowizyjna, która wykryje każde takie miejsce. Warto też pamiętać, że ten rodzaj uszkodzenia paneli fotowoltaicznych może pojawić się w miejscach, które są często i długotrwale zacienione. Dlatego należy unikać montażu instalacji fotowoltaicznej w pobliżu wszelkich kominów, okapów, gałęzi drzew i innych miejsc powodujących zacienienie w tym samym miejscu.

Ślimacze ścieżki

Ślimacze ścieżki (snail trails) są wynikiem mikropęknięć, jednakże ich wygląd jest na tyle charakterystyczny, że od razu daje się rozpoznać. Przebarwienie paneli występuje od krawędzi modułu i idzie wzdłuż mikropęknięć. Występują rzadko w normalnych instalacjach, ale mogą być problemem tam, gdzie montaż instalacji był wykonany nieprawidłowo, a instalator spowodował mikropęknięcia podczas transportu czy montażu instalacji, np. chodząc po panelach fotowoltaicznych. Ślimacze ścieżki mogą też pojawić się pod naporem silnego wiatru czy śniegu, choć są to rzadkie przypadki. Jak wykryć taki uszkodzony panel? Widać go gołym okiem, jak sama nazwa wskazuje, takie panele słoneczne odbarwiają się w specyficzny sposób zostawiając ślady i powodując uszkodzenie paneli słonecznych.

Źródło: IEA International Energy Agency, Review of Failures of Photovoltaic Modules - Report IEA-PVPS T13-01:2014

Rys. 2 Ślimacze ścieżki na fragmencie modułu fotowoltaicznego

Rysy szkła i pęknięta szyba

Pęknięta szyba występuje rzadko, najczęściej dochodzi do tego rodzaju uszkodzenia podczas transportu i montażu. Jest to poważna usterka, która uniemożliwia normalne funkcjonowanie instalacji fotowoltaicznej. Szybko dochodzi do zanieczyszczenie modułów, a także korozji zarówno ogniw jak i obwodów elektrycznych. Szyba może pęknąć także na skutek gradobicia - wtedy najczęściej uszkodzeniu podlega więcej paneli - tutaj dobrym pomysłem może być ubezpieczenie fotowoltaiki. Niewielkim kosztem zapewnimy sobie bezpieczeństwo paneli. Czy da się naprawić pękniętą szybę panelu? Przy obecnych niskich cenach poszczególnych paneli jest to zupełnie nieopłacalne. Należy taki panel wymienić na nowy.

Czy rysy szkła są groźne dla instalacji fotowoltaicznej? Jeśli są niewielkie i nie są głębokie i jest to jedynie ślad otarcia, a nie uszkodzenie powłoki to wpływ na pracę i wydajność będzie niezauważalny. Jak naprawić takie uszkodzenie paneli? Z pomocą przyjdzie tutaj pasta polerska do polerowania reflektorów samochodowych. Na koniec można zastosować preparat hydrofobowy na powierzchnię.

Regularne serwisy

Czy regularne serwisy paneli słonecznych są konieczne? Fotowoltaika jest systemem praktycznie bezawaryjnym, pod warunkiem że została prawidłowo zamontowana, a także podczas eksploatacji dbamy o poszczególne jej elementy. Uszkodzenie instalacji z pewnością wytropi specjalista, jednak także samemu można zweryfikować wiele aspektów. Przede wszystkim zadbajmy o prawidłowy montaż instalacji, także jeśli posiadamy hybrydowy zestaw do samodzielnego montażu, od tego zależy powodzenie naszego projektu. Sprawdzajmy instalację pod kątem jej wydajności, sprawność paneli, zanieczyszczenie modułów itp. Jeśli mamy podejrzenia, że któryś panel fotowoltaiczny jest uszkodzony, możemy wyposażyć się w tester paneli lub kamerę termowizyjną, które z powodzeniem wykryją uszkodzenie instalacji.

Czy da się samodzielnie naprawić uszkodzenie instalacji ?

Niewielkie uszkodzenia jak np. rysy szkła czy zanieczyszczenia modułów możemy usunąć i naprawić samodzielnie. Czasami wystarczy do tego tylko pasta polerska, umycie paneli z ptasich odchodów czy odpowiednie dokręcenie luźnych elementów. Z poważniejszymi wadami występującymi w panelach słonecznych i przy braku podstawowej wiedzy lepiej poradzić się fachowców, którzy umiejętnie i z pomocą specjalistycznych narzędzi szybko zdiagnozują usterkę i ją naprawią tak, aby sprawność paneli była na najwyższym poziomie. Należy też pamiętać, że uszkodzenie falownika zawsze należy zgłosić producentowi lub dystrybutorowi. Otwieranie go samodzielnie przyniesie więcej szkody niż pożytku.

Komentarze do wpisu (0)

Holder do góry
Szablon Shoper Modern 3.0™ od GrowCommerce
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl