Producenci
Paczkomaty InPost
Paczkomaty InPost

Zarządzamy energią ze słońca - czyli jak działa i do czego służy inwerter solarny

0
Zarządzamy energią ze słońca - czyli jak działa i do czego służy inwerter solarny

Jest sercem i mózgiem każdego zestawy fotowoltaicznego. Steruje jego pracą, kontroluje i chroni. Odpowiednio dobrany podnosi sprawność i możliwości produkcji energii elektrycznej. Dowiedz się, jak działa nowoczesny inwerter solarny.

Jak działa inwerter solarny

Panele fotowoltaiczne zamontowane szeregowo, zazwyczaj na dachu lub na specjalnej konstrukcji na gruncie, pod wpływem promieni słonecznych produkują prąd stały o napięciu około 200-300 V. My jednak do zasilania większości urządzeń potrzebujemy prądu zmiennego 230 V o częstotliwości 50 Hz. 

 

Za dostosowanie wyprodukowanego przez panele prądu odpowiada inwerter lub jak kto woli falownik. Oprócz swojej roli głównej inwerter odpowiedzialny jest również za kontrolę parametrów pracy zestawu, rejestrację danych pomiarowych, zabezpieczenie elektryczne instalacji oraz śledzenie maksymalnego punktu mocy paneli fotowoltaicznych.

Jaki rodzaj inwertera solarnego wybrać

Możliwości podziału i systematyzowania falowników do zestawów fotowoltaicznych jest kilka. Najprostszy podział dotyczy liczby faz prądu przemiennego oraz mocy zestawu fotowoltaicznego. Instalacje z inwerterami jednofazowymi z powodzeniem wykorzystamy na przykład w domach jednorodzinnych. Jeśli jednak zapotrzebowanie na energię elektryczną wynosi ponad 6 kW - warto pomyśleć o inwerterze trójfazowym. Sprawdzi się on w domach wielorodzinnych, pensjonatach, biurach i zakładach produkcyjnych.

 

Inny sposób podziału opiera się na współpracy instalacji fotowoltaicznej z siecią energetyczną. Szczegółowy opis takich systemów znajdziesz na naszym blogu, a tutaj kilka informacji podstawowych na ten temat.

Inwerter sieciowy

Inwerter on-grid - integruje zestaw fotowoltaiczny z siecią energetyczną i wprowadza do niej nadwyżek produkcji energii. Wadą takiego rozwiązania  jest uzależnienie od zewnętrznego źródła prądu. W przypadku braku zasilania z zewnętrznej sieci energetycznej nie działa również układ fotowoltaiczny i w domu nie ma prądu. Do inwertera on-grid nie można również podłączyć banku energii. Zaletą zestawu zbudowanego na bazie inwertera on-grid jest relatywnie niski koszt inwestycji.

Inwerter wyspowy

Inwerter off-grid - pozwala w sprzyjających warunkach uniezależnić się od zewnętrznych dostaw energii. Inwerter taki nie wymaga zintegrowania z siecią energetyczną. Umożliwia podłączenie zewnętrznego banku energii, jest to jednak czynnik znacznie zwiększający koszt całej inwestycji.

Inwerter hybrydowy

Inwerter hybrydowy - łączy w sobie zalety powyższych rozwiązań, unikając jednocześnie ich wad. Inwertery hybrydowe przystosowane są do dostarczania energii pochodzącej z różnych źródeł. Mogą to być tak jak w powyższych rozwiązaniach panele fotowoltaiczne, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby do wejścia inwertera podłączyć na przykład agregat prądotwórczy lub turbinę wiatrową. Inwerter hybrydowy integruje się z siecią energetyczną, ale pozwala również na gromadzenie energii w akumulatorach domowego banku energii. Brak zasilania z sieci nie powoduje zaniku prądu w domowych odbiornikach.

Co to jest moduł MPPT

Moc paneli fotowoltaicznych w znacznym stopniu zależy od natężenia promieniowania słonecznego. Moduł MPPT dostosowuje pracę całego układu właśnie do zmiennych warunków nasłonecznienia. 

 

Układ ten ma szczególne znaczenie w sytuacji zacienienia lub miejscowego zabrudzenia fragmentu baterii paneli fotowoltaicznych. W takiej sytuacji moc nie zostaje zredukowana do mocy najsłabszego ogniwa, ale dostosowana do możliwości całego układu. Zastosowanie takiego rozwiązania pozwala na zwiększenie możliwości produkcji prądu przez panele PV nawet do 20%.

Moduł sterowania i kontroli w inwerterze solarnym

Sterowanie i kontrola pracy inwertera może być realizowana na kilka sposobów. Najprostszym z nich jest typowy wyświetlacz LCD prezentujący zarówno dane historyczne na temat produkowanej energii, jak i bieżące, na temat parametrów pracy systemu: napięcia, natężenia prądu oraz mocy dostarczanej do urządzenia, a także na jego wyjściu.

 

Inną metodą prezentowania danych może być dedykowana aplikacja na telefon. Dane przesyłane z inwertera gromadzone są w specjalnych bazach danych i prezentowane na życzenie za pośrednictwem aplikacji desktopowej lub mobilnej. Najczęściej spotykanym obecnie rozwiązaniem jest połączenie obu przedstawionych metod. 

Gdzie zamontować inwerter solarny

Lokalizacja falownika uzależniona jest od sposobu i miejsca montażu samych paneli fotowoltaicznych. W instalacjach wykorzystujących do montażu paneli PV konstrukcję dachu inwerter zlokalizowany zostanie wewnątrz budynku. Producenci zalecają zazwyczaj w takich wypadkach pomieszczenia suche i przewiewne, o odpowiedniej temperaturze oraz wilgotności.

 

Inaczej rzecz się ma w przypadku montażu paneli fotowoltaicznych na gruncie. W takich instalacjach inwerter montowany jest bezpośrednio pod panelami. Należy tylko pamiętać o wyborze urządzenia posiadającego odpowiednią ochronę przed warunkami atmosferycznymi, powyżej IP65. 

 

Zaletą takiego rozwiązania są stosunkowo krótkie wiązki przewodów doprowadzających prąd z paneli do inwertera, a co za tym idzie mniejsze straty energii. Nie jest to jednak warunek konieczny, a straty zniwelować można poprzez zastosowanie przewodów solarnych o większym przekroju.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl