Producenci
Paczkomaty InPost
Paczkomaty InPost

Jaki akumulator wybrać do zestawu fotowoltaicznego?

0
Jaki akumulator wybrać do zestawu fotowoltaicznego?

Na co zwrócić uwagę przy wyborze akumulatora?

Akumulatory elektryczne są rodzajem ogniwa, które może być wielokrotnie użytkowane i ładowane prądem elektrycznym. Ich zadaniem jest więc gromadzenie, a następnie uwalnianie energii elektrycznej - ma to miejsce w efekcie działania odwracalnych reakcji chemicznych, które zachodzą w elektrodach zanurzonych w elektrolicie.

Wyróżnia się trzy typy akumulatorów, czyli:

  • akumulatory tradycyjne (kwasowe),
  • akumulatory AGM,
  • akumulatory żelowe.

Akumulatory tradycyjne (kwasowe)

Ten typ stanowią akumulatory, w których elektrolit, czyli w tym przypadku wodny roztwór kwasu siarkowego, wypełnia ogniwo w postaci ciekłej. Elektrody z kolei bazują na ołowiu oraz tlenku ołowiu. Chcąc postawić na taki akumulator, warto zadbać o dodatkowe wyposażenie, czyli między innymi zewnętrzne rekombinatory gazów, które pozwalają zmniejszyć częstotliwość wykonywania przeglądów serwisowych, a także ograniczyć wymagania względem wentylacji.

Decydując się na akumulator tradycyjny do zestawu fotowoltaicznego, powinno się postawić wyłącznie na akumulator z pancerną płytą dodatnią.

Akumulatory AGM

Akumulatory AGM (ang. Absorbed Glass Mat) niezwykle często znajdują zastosowanie w instalacjach fotowoltaicznych. Elektrolit jest w tym przypadku uwięziony w matach szklanych, które umieszczone są między ołowianymi płytami akumulatora. Ten typ posiada także jednokierunkowy zawór ciśnieniowy, który otwiera się w momencie kiedy następuje nadmierny wzrost ciśnienia nagromadzonych gazów. Eliminuje więc w ten sposób problem zaburzenia rekombinacji wewnętrznej, czyli prawidłowej sprawności ładowania i rozładowania. Akumulatory AGM dodatkowo charakteryzują się wysokim poziomem koncentracji energii oraz skutecznym odprowadzaniem ciepła. Na uwagę zasługuje także możliwość ustawiania takich akumulatorów w dowolnej pozycji.

Akumulatory żelowe

W tego typu akumulatorach elektrolitem jest żel, który powstaje poprzez wymieszanie kwasu siarkowego z krzemionką. Akumulatory żelowe cechują się większą odpornością na wysokie temperatury, uderzenia oraz wibracje niż akumulatory tradycyjne (kwasowe) lub AGM. Kolejnymi zaletami tego typu akumulatorów jest także wysoka sprawność ładowania, mniejsze wymagania wentylacyjne i brak efektu rozwarstwiania podczas powolnego ładowania.

Jaki akumulator wybrać?

Z racji na to, że akumulator w systemie słonecznym pracować będzie cyklicznie (ładować się do pełna, a następnie rozładowywać), najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie akumulatora żelowego lub typu AGM. Dobrze jest także zwrócić uwagę, aby taki akumulator nie miał pojemności większej niż prąd ogniw w amperach pomnożony razy 10. Posiadając więc panel 130 W o mocy 7.2, powinno się wybrać akumulator o pojemności 70-80 Ah (maksymalna pojemność nie powinna jednak przekraczać w Ah całkowitej mocy ogniwa, czyli w tym przypadku nie więcej niż 130 Ah).

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl