SOLAR13
Koszyk
Zamknij
Kontynuuj zakupy ZAMAWIAM
suma: 0,00 zł
Ulubione produkty
Lista ulubionych jest pusta.

Wybierz coś dla siebie z naszej aktualnej oferty lub zaloguj się, aby przywrócić dodane produkty do listy z poprzedniej sesji.

Szukaj
Menu

Jak samodzielnie zbudować zestaw fotowoltaiczny z inwerterem solarnym off-grid

Czy budowa własnego zestawu fotowoltaicznego jest opłacalna

Stale rosnące ceny energii i paliw zmuszają większość z nas do szukania oszczędności. Jedną z metod jest pozyskanie energii elektrycznej do zasilania domu z zestawu fotowoltaicznego. O rodzajach zestawów fotowoltaicznych i różnicach między nimi możesz przeczytać tutaj. Czy jednak opłaca się inwestować w instalację fotowoltaiczną? Cóż, to zależy. Jeśli twoim celem jest całkowita niezależność energetyczna, powinieneś zdecydować się na posiadanie instalacji "off-grid". Koszt jej budowy i eksploatacji może być jednak wysoki. Jeśli zależy Ci na niższych rachunkach za prąd, to korzystniejsze będzie wykonanie instalacji fotowoltaicznej "on-grid".  Instalacja taka produkować może część energii potrzebnej dla domu lub gospodarstwa.

Jak zapewne wiesz zestaw fotowoltaiczny "off-grid" najczęściej przeznaczony jest do zasilania niewielkiej instalacji. Są to najczęściej systemy mobilne, stosowane na łodziach, jachtach, przyczepach kempingowych lub w kamperach. Coraz częściej jednak można je znaleźć w domkach letniskowych lub na działkach oddalonych od sieci energetycznej. W miejscach, dla których wykonanie przyłącza jest z różnych względów niemożliwe lub nieopłacalne.

Wiele osób zastanawia się, czy warto inwestować w fotowoltaikę. Wartość instalacji fotowoltaicznej, która może być również wykorzystana do produkcji ciepła, zależy od kilku czynników. Najważniejszym jest oczywiście rodzaj instalacji – ilość i rodzaj modułów fotowoltaicznych oraz ich wydajność. Dodatkowo bierze się pod uwagę efektywność pracy instalacji oraz koszt energii elektrycznej na danym terenie. Im jest on wyższy, tym opłacalność inwestycji jest większa.

Z jakich elementów składa się zestaw fotowoltaiczny - krótki opis produktu

W zależności od tego, jaki układ produkcji energii wybierzemy, różne będą elementy zestawu fotowoltaicznego. Dla instalacji pracujących niezależnie od sieci energetycznej będą to:

  • Inwerter solarny "off-grid". Jak już wiesz z lektury poprzednich wpisów na naszym blogu, jest to najważniejszy element systemu. Inwerter solarny to urządzenie niezbędne do przetworzenia i użytkować energii elektrycznej wyprodukowanej przez moduły fotowoltaiczne. Inwerter przetwarza prąd o niskim napięciu na stosowane w gospodarstwach domowych i firmach napięcie 230 V AC. W ofercie firmy solar13.pl można znaleźć zarówno hybrydowe inwertery solarne "off-grid", jak i całe zestawy fotowoltaiczne.
  • Moduły fotowoltaiczne, inaczej zwane panelami słonecznymi lub panelami fotowoltaicznymi. To one służą do produkcji energii elektrycznej ze światła. Każdy panel fotowoltaiczny składa się z ogniw, które przetwarzają promienie słoneczne w energię elektryczną. 
  • Kontroler ładowania. Odpowiedzialny jest za monitorowanie poziomu naładowania akumulatora. Reguluje on prąd ładowania tak, aby akumulator nie był przeciążony. Kontroler dba również o rozładowywanie akumulatora. Regulacja prądu wyjściowego zapobiega uszkodzeniu akumulatora podczas rozładowywania. Kontroler ładowania jest bardzo ważnym elementem zestawu fotowoltaicznego, ponieważ ma bezpośredni wpływ na żywotność akumulatora.
  • Akumulator lub bank energii. Służy do magazynowania energii, która jest używana do zasilania urządzeń elektrycznych w czasie, gdy słońce nie świeci.
  • Przełącznik DC/AC. Jest to urządzenie, które służy do przełączania między zasilaniem z paneli słonecznych a zasilaniem z sieci energetycznej. Przełącznik DC/AC jest niezbędny w sytuacjach, gdy nie ma dostępu do energii elektrycznej lub gdy chcemy całkowicie odciąć się od sieci energetycznej. Przełącznik DC/AC jest częścią zestawu fotowoltaicznego, który składa się z paneli słonecznych, baterii do przechowywania energii i akumulatora.

Czy można samodzielnie zamontować zestaw fotowoltaiczny "off-grid"

Zaletą zestawów fotowoltaicznych "off-grid" jest możliwość ich samodzielnego montażu. Nie ma konieczności podłączania go do sieci energetycznej. Dzięki temu jest on idealnym rozwiązaniem dla osób mieszkających w odległych lub trudno dostępnych miejscach. Zestaw taki jest także łatwy w konserwacji i eksploatacji.

Aby zamontować zestaw fotowoltaiczny "off-grid", należy najpierw przygotować podłoże pod panele słoneczne. Następnie należy je zamontować i podłączyć do inwertera i akumulatora. Wreszcie, całość należy podłączyć do przełącznika i wyłącznika.

Jakkolwiek wydaje się to proste, lepiej prace te zlecić fachowcom. Dzięki temu montaż przebiegnie szybko, a jako inwestor otrzymasz gwarancję pełnej sprawności i funkcjonalności zestawu.

Komentarze do wpisu (0)

Holder do góry
Szablon Shoper Modern 3.0™ od GrowCommerce
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl