Decydując się na montaż paneli fotowoltaicznych musimy zdecydować pomiędzy systemami off-grid i on-grid. Czym one są, jakie są między nimi różnice i który powinieneś wybrać?
Najprościej rzecz ujmując system off-grid to taki, który ma możliwość magazynowania energii we własnym akumulatorze, a on-grid to taki, który całą nadmiarową energię musi oddać do sieci energetycznej.
Czym jest system off-grid
System off-grid jest to taki system fotowoltaiczny, który umożliwia gromadzenie energii elektrycznej w specjalnie przystosowanych do tego akumulatorach. Trzeba zaznaczyć, że gromadzenie energii ma miejsce wtedy, gdy została ona wytworzona, a nie została zużyta na konsumpcję własną – np. na zasilenie grzałki bojlera czy telewizora na działce. Nadwyżka energii elektrycznej może zostać wykorzystana w sytuacjach, gdy instalacja fotowoltaiczna nie pracuje (np. w nocy albo podczas dużego zachmurzenia), a także w sytuacjach awaryjnych, gdy nastąpiła przerwa w dostawie prądu.
Warto wiedzieć, że instalacja on-grid, a więc taka, która nie posiada magazynu energii, nie będzie funkcjonować, gdy wystąpi przerwa w dostawie prądu ze strony zakładu energetycznego. Falownik on-grid potrzebuje zsynchronizować się z siecią energetyczną i nie uruchomi się bez stałego zasilania. W przeciwieństwie do niego falownik off-grid posiadający własny akumulator jest w stanie zapewnić stały dostęp do energii elektrycznej, również w przypadku, kiedy nastąpiła przerwa w dostawie prądu. Takie rozwiązanie powoduje zwiększenie niezależności takiej instalacji fotowoltaicznej.
Czym jest system on-grid
Kiedy jesteśmy już świadomi jak działa system off-grid możemy przejść do systemu on-grid. W przeciwieństwie do poprzedniego ten system nie ma możliwości akumulacji nadwyżek energii. Wszystko, co wyprodukujemy, a nie zostanie przez nas na bieżąco zużyte (np. do podgrzewania wody w bojlerze), musi zostać oddane do sieci. Aby realizować taki scenariusz, należy wcześniej podpisać umowę z zakładem energetycznym i spełnić szereg warunków. Zaletą takiego systemu jest mniejszy koszt instalacji, ponieważ nie ponosimy kosztu zakupu magazynu energii. System opustów, który działał do końca marca 2022 r., pozwalał na odzyskanie z sieci 80% oddanej energii (70% dla instalacji powyżej 10 kW). Przy relatywnie wysokim koszcie własnego magazynowania energii system ten był niezwykle korzystny i praktycznie zastopował rozwój magazynów energii w Polsce.
Obecny system sprzedaży oparty na tzw. Net-billingu jest dużo mniej korzystny dla właściciela instalacji. Zakłada on zakup energii po cenach rynkowych, a odsprzedaż wyprodukowanej nadwyżki po znacznie niższych cenach hurtowych. Powoduje to, że opłacalnym zaczyna być stosowanie własnych magazynów energii w celu maksymalizacji zysku.
Jaki system wybrać?
Wybór systemu zależy od wielu czynników. Jednym z kluczowych jest dostępność sieci energetycznej. W domkach letniskowych, na działkach rekreacyjnych itp. jedynym rozwiązaniem jest zastosowanie akumulatorów w celu magazynowania wyprodukowanej energii. System ten pozwoli również korzystać z prądu po zmroku i w pochmurne dni z małą ilością słońca. Szczególnie korzystny może być w domach z przeznaczeniem weekendowym, kiedy podczas tygodnia akumulatory są ładowane, a energia w nich zebrana wykorzystywana jest podczas pobytu.
System off-grid, mimo że jest droższy, pozwala też całkowicie uniezależnić się od dostawców prądu, a także zapewnia bezpieczeństwo w razie awarii lub niespodziewanego wyłączenia prądu.