Producenci
Paczkomaty InPost
Paczkomaty InPost

Jak dobrać moc przetwornicy

0
Jak dobrać moc przetwornicy

Przetwornica samochodowa - czym się kierować przy jej zakupie

Są niezastąpionym elementem wyposażenia osób spędzających czas w podróży. Pozwalają na mobilne wykorzystanie urządzeń do tej pory uważanych za stacjonarne z uwagi na konieczność zasilania ich prądem o napięciu 230 V. Doskonale sprawdzają się w sytuacjach awaryjnych w domu. Przetwornice napięcia - do czego właściwie służą i jak wybrać właściwą do własnych potrzeb?

Co to jest przetwornica samochodowa i jak działa

Przetwornica samochodowa to urządzenie umożliwiające zamianę prądu stałego 12 V lub 24 V z instalacji samochodu na prąd zmienny o napięciu 230 V. Dzięki temu, na przykład w podróży, skorzystać możemy z laptopa, telewizora, czy lodówki. Dzięki temu stają się standardowym wyposażeniem samochodów ciężarowych, kamperów i przyczep kempingowych oraz łodzi i jachtów. Coraz częściej stają się częścią systemów podtrzymywania napięcia w naszych domach. W sytuacji zaniku zasilania w domowej sieci elektrycznej wybór przetwornicy na awaryjne źródło zasilania pozwala na dalszą pracę komputerów, lodówek, pomp centralnego ogrzewania i innych urządzeń uznawanych za kluczowe dla użytkownika.

Jak dobrać odpowiednią moc przetwornicy samochodowej

Kiedy wiemy, jakich urządzeń będziemy używać, możemy obliczyć dobór mocy do zapotrzebowania. Sumujemy moc wszystkich urządzeń, dodajemy do tego około 25% rezerwy. W wyniku otrzymujemy przybliżoną moc przetwornicy. Inny parametr, na jaki musimy zwrócić uwagę, to pojemność akumulatora, z którego będziemy zasilać przetwornicę. W tym wypadku obliczenie zapotrzebowania polega na podzieleniu mocy przetwornicy przez pojemność akumulatora. Otrzymany wynik to natężenie prądu pobieranego w czasie jednej godziny pracy urządzenia. Czasami moc prądnicy podawana jest w woltoamperach (VA). To tak zwana moc pozorna, w szczególnych przypadkach oznacza moc czynną prądnicy, wyrażoną w watach (W).

Rodzaje przetwornic samochodowych

Istnieje kilka sposobów podziału przetwornic samochodowych. Najpopularniejszy z nich dotyczy charakterystyki wytwarzanego prądu.

Przetwornice samochodowe z sinusem modyfikowanym

Są tańszym wyborem, ale są idealnym źródłem zasilania sprzętu komputerowego, ładowarek lub żarówek. Wykres generowanego przez nie prądu przybiera kształt aproksymowanej sinusoidy. Prościej mówiąc, na oscylatorze wykres taki przybiera kształt zbliżony do prostokątnego. Oznacza to, że nie jest on identyczny z prądem pobieranym z sieci energetycznej. 

Przetwornice samochodowe z czystym sinusem

Silniki indukcyjne, pompy, klimatyzatory, telewizory, lodówki, kotły CO -  muszą być wyposażone w przetwornice z czystym, lub inaczej pełnym sinusem. Przetwornice z pełnym sinusem generują taki sam prąd jak ten w domowym gniazdku. Przetwornice takie są droższe, ale prąd otrzymywany jest identyczny z tym, który pobieramy z sieci energetycznej. 

wykres sinus i modyfikowany sinus

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl